ВАЛУЙСЬКИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І-ІІІ СТУПЕНІВ №1 СТАНИЧНО-ЛУГАНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

   





Увага: булінг

 

Булінґ (від англ. bully – хуліган, задирака, грубіян, «to bully» — задиратися, знущатися) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки, щоб заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.

Прикметною ознакою булінґу є довготривале «відторгнення» дитини її соціальним оточенням.

Найчастіше булінґ відбувається в таких місцях, де контроль з боку дорослих менший. Це може бути шкільний двір, сходи, коридори, вбиральні, роздягальні, спортивні майданчики. У деяких випадках дитина може піддаватися знущанням і поза територією школи, кривдники можуть перестріти її на шляху до дому. Навіть удома жертву булінґу можуть продовжувати цькувати, надсилаючи образливі повідомлення на телефон або через соціальні мережі.

 

Як реагувати на цькування (поради психолога)

Молодші школярі мають неодмінно звертатися по допомогу до дорослих — учителів і батьків. Допомога дорослих дуже потрібна і в будь-якому іншому віці, особливо якщо дії кривдників можуть завдати серйозної шкоди фізичному та психічному здоров'ю.

Старші діти, підлітки можуть спробувати самостійно впоратись із деякими ситуаціями.

Як впоратися з ситуацією самостійно

· Ігноруйте кривдника. Якщо є можливість, намагайтесь уникнути сварки, зробіть вигляд, що вам байдуже і йдіть геть. Така поведінка не свідчить про боягузтво, адже, навпаки, іноді зробити це набагато складніше, ніж дати волю емоціям.

· Якщо ситуація не дозволяє вам піти, зберігаючи самовладання, використайте гумор. Цим ви можете спантеличити кривдника/кривдників, відволікти його/їх від наміру дошкулити вам.

· Стримуйте гнів і злість. Адже це саме те, чого домагається кривдник. Говоріть спокійно і впевнено, покажіть силу духу.

· Не вступайте в бійку. Кривдник тільки й чекає приводу, щоб застосувати силу. Що агресивніше ви реагуєте, то більше шансів опинитися в загрозливій для вашої безпеки і здоров'я ситуації.

· Не соромтеся обговорювати такі загрозливі ситуації з людьми, яким ви довіряєте. Це допоможе вибудувати правильну лінію поведінки і припинити насилля.

ПЛАН ЗАХОДІВ
 щодо попередження випадків булінгу серед учасників освітнього процесу
 на 2021-2022 н.р.

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Директор Валуйського ЗЗСО І-ІІІ ст. №1

 ----------------------------  Н.О.Колтунова

 

№№

Зміст

Термін

Виконавці

Діагностичний етап

1

 

 

 

 

 

 

 

Діагностування рівня напруги, тривожності в учнівських колективах:

–      спостереження за міжособистісною поведінкою здобувачів освіти;

–      опитування (анкетування) учасників освітнього процесу;

–      психологічні діагностики мікроклімату, згуртованості класних колективів та емоційних станів учнів;

- визначення рівня тривоги та депресії учнів.

Протягом року

 

 

 

 

 

 

 

 

Класні керівники,

 

психолог школи

2

Консультаційна робота з учасниками освітнього процесу.

Протягом року

Класні керівники,

психолог школи

Інформаційно-профілактичні заходи

3

Роз’яснювальна робота з батьками  щодо законодавчої бази про боротьбу з булінгом;

 

Протягом року

Класні керівники

4

Обговорення питання протидії булінгу на класних батьківських зборах;

 

Протягом року

Класні керівники

5

Поради батькам щодо зменшення ризиків булінгу та кібербулінгу для своєї дитини

Протягом року

Класні керівники

6

Засідання методичного об’єднання класних керівників на тему «Протидія булінгу в учнівському колективі»;

Лютий

ЗДВР

 

 

7

Вивчення законодавчих документів, практик протидії цькуванню.

Протягом року

ЗДВР, класні керівники

8

Складання порад «Як допомогти дітям упоратися з булінгом»

Листопад-грудень

ЗДВР, психолог

 

9

Контроль стану попередження випадків  булінгу

Квітень

ЗДВР

10

Розміщення інформаційних матеріалів для учнів на стендах

Протягом року

Педагог-організатор

Формування навичок дружніх стосунків здобувачів освіти

11

Проведення ранкових зустрічей  з метою формування навичок дружніх стосунків

Протягом року

Кл. керівник1 кл.

12

Створення морально безпечного освітнього простору, формування позитивного мікроклімату та толерантної міжособистісної взаємодії в ході класних годин, тренінгових занять

Протягом року

Класні керівники

13

Робота відеозалу . Перегляд кінострічок відповідної спрямованості

Протягом року

Педагог-організатор, класні керівники 1-11 кл.

14

Тренінг «Як навчити дітей безпеці в Інтернеті»

Січень-травень

Учителі інформатики

15

Виставка друкованих видань щодо протидії булінгу.

Протягом року

Бібліотекар

16

Заняття гуртка «Медіація»

Протягом року

Тренери гуртка

 

17

Засідання ї комісії з розгляду випадку булінгу (цькування)

Вересень,

За потребою

Керівник закладу

 

Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) у закладі освіти

1.Заяву або повідомлення про випадки булінгу має право подати будь-який учасник освітнього процесу, що став жертвою булінгу (цькування) у закладі освіти. Повідомлення можуть бути в усній та (або) письмовій формі, в тому числі із застосуванням засобів електронної комунікації. Інформація про виявлені факти (звернення) про вчинення насильства, булінгу (цькування) вноситься до журналі реєстрації фактів виявлення (звернення) про вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

2.Заява або повідомлення подається безпосередньо керівнику закладу освіти для здійснення невідкладних заходів реагування у випадках виявлення фактів насильства, булінгу (цькування) відповідно до Закону України «Про звернення громадян», а в разі його відсутності – уповноваженій особі для здійснення невідкладних заходів реагування у випадках виявлення фактів насильства, булінгу (цькування).

3.Здобувач освіти, який став свідком булінгу у школі, зобов’язаний повідомити про це вчителя, вихователя, психолога, уповноважену особу або безпосередньо керівника закладу освіти.

4.Педагог або інший працівник закладу освіти, який став свідком булінгу або отримав повідомлення про факт булінгу від здобувача освіти, який був свідком або учасником булінгу, зобов’язаний повідомити безпосередньо керівника закладу про цей факт, а в разі його відсутності – уповноважену особу закладу освіти.

5. Керівник закладу невідкладно у строк у строк, що не перевищує однієї доби, повідомляє про отримання повідомлення територіальний орган (підрозділ) Національної поліції України, принаймні одного з батьків або інших законних представників малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування).

6. Керівник закладу повідомляє службу у справах дітей з метою вирішення питання щодо соціального захисту малолітньої чи неповнолітньої особи, яка стала стороною булінгу (цькування), з’ясування причин, які призвели до випадку булінгу (цькування) та вжиття заходів для усунення таких причин.

7. Керівник закладу повідомляє центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді з метою здійснення оцінки потреб сторін булінгу (цькування), визначення соціальних послуг та методів соціальної роботи, забезпечення психологічної підтримки та надання соціальних послуг.

8. Керівник закладу в термін не пізніше, ніж упродовж трьох робочих днів з дня отримання заяви або повідомлення, створює наказом комісію з розгляду випадків булінгу (цькування).

9. Якщо факт насилля був визнаний як одноразовий конфлікт чи сварка, у закладі організовується робота з питання щодо налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту.

10. Здобувач освіти, його законні представники можуть звернутись безпосередньо на гарячу лінію ГО «Ла Страда-Україна» з протидії насильству в сім’ї або із захисту прав дітей; до соціальної служби з питань сім’ї, дітей та молоді; Національної поліції України; Центру надання безоплатної правової допомоги. Після отримання звернення дитини, відповідна особа або орган інформує керівника закладу освіти у письмовій формі про випадок булінгу. Керівник закладу освіти зобов’язаний розглянути таке звернення відповідно до Порядку подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки насильства, булінгу (цькування) в закладі освіти та Порядку реагування на випадки насильства, булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до насильства, булінгу (цькування)

 

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти                 https://drive.google.com/file/d/1bwAiWETGH1X54rBhOcGWnMUP2kqPYWmo/view?usp=sharing